BIBLIOTEKA - DOBRE MIEJSCE DLA CZŁOWIEKA

Zapraszamy codziennie w godzinach :

 

Poniedziałek          9:40 - 14:30
Wtorek                 8:50 - 12:25
                            13:15 -  14:00
Środa                   9:40 - 13:15
Czwartek              8:50 - 13:15
Piątek                   8:50 - 12:25

 

 

LEKTURY OBOWIĄZUJĄCE W SZKOLE PODSTAWOWEJ

Klasa I
(do czytania przez nauczyciela, rodziców i dzieci, w podanej kolejności)

1. Małgorzata Strękowska - Zaremba "Leniwe literki"

2. Wojciech Widłak "Pan Kuleczka"

3. Małgorzata Strzałkowska "Miłość, radość, smutek, lęk"

4. Grzegorz Kasdepke "Detektyw Pozytywka"

5. Anna Onichimowska "Zasypianki na każdy dzień miesiąca"

6. Roksana Jędrzejewska-Wróbel "Królewna"

7. Kornel Makuszyński, Marian Walentynowicz "O wawelskim smoku"

8. Elżbieta Zubrzycka "Powiedz komuś!"

9. Jan Brzechwa "Brzechwa dzieciom"

10. Dorota Gellner "Zwariowane podwórko"

11. Encyklopedie dla dzieci

 

Klasa II

1. Kornel Makuszyński, Marian Walentynowicz "120 przygód Koziołka Matołka"
2. Wanda Chotomska "Pięciopsiaczki"
3. Wanda Chotomska "Legendy polskie"
4. Julian Tuwim "Wiersze dla dzieci"
5. Grzegorz Kasdepke "Ostrożnie! Wszsytko, co powinno wiedzieć dziecko żeby mogło bezpiecznie bawić się
w domu"
6. Małgorzata Strzałkowska "Rady nie od parady"
7. Charles Perrault "Bajki"
8. Anna Mikita "Bajki w zielonych sukienkach"
9. Grzegorz Kasdepke "Z piaskownicy w świat"
10. Encyklopedie dla dzieci

Klasa III

1. Krystyna Drzewiecka "Piątka z Zakątka"

2. Elżbieta Zubrzycka "Słup soli"

3. Leo Buscaglia "Jesień liścia Jasia"

4. Monika Krajewska "Mój młodszy brat"

5. Alan Aleksadner Milne "Kubuś Puchatek"

6. Hans Christian "Andersen Baśnie"

7. Grzegorz Kasdepke "Co to znaczy..."

8. Małgorzata Strzałkowska "Raj na ziemi"

9. Marek Kamiński "Marek – chłopiec, który miał marzenia"

10. Astrid Lindgren "Dzieci z Bullerbyn"

11. Astrid Lindgren "Pippi Pończoszanka"

 

TEKSTY KULTURY POZNAWANE W CAŁOŚCI - NIE MNIEJ NIŻ 4 POZYCJE KSIĄŻKOWE W ROKU SZKOLNYM ORAZ WYBRANE PRZEZ NAUCZYCIELA TEKSTY O MNIEJSZEJ OBJĘTOŚCI:

Klasa IV

 

1. Jan Brzechwa: Akademia Pana Kleksa (17.10.2016 r.)
2. C. Collodi: „Pinokio” (XII)
3. Roald Dahl: Charlie i fabryka czekolady (II)
4. Clive Staples Lewis: Czarownica i stara szafa (IV)

 

KLASA V

 

1. F. H. Burnett: „Tajemniczy ogród” (10 X 2016 r.)
2. Henryk Sienkiewicz: W pustyni i w puszczy (28 XI 2016 r.)
3. Lucy Maud Montgomery: Ania z Zielonego wzgórza (II - po feriach)
4. Ferenc Molnar: Chłopcy z Placu Broni (2 poł. maja)
5. Edmund Niziurski: Awantura w Niekłaju (pierwszy tydzień kwietnia)

 

KLASA VI

 

1. Irena Jurgielewiczowa: Ten obcy (03 X 2016 r.)
2. K. Makuszyński: Szatan z VII klasy (21 XI 2016 r.)
3. Edmund Niziurski: Sposób na Alcybiadesa (01 III 2017 r.
4. Mark Twain: Przygody Tomka Sawyera (09 V 2017 r.)

 

Lektury obowiązkowe w klasach VII - VIII:

1) Charles Dickens, Opowieść wigilijna; 7
2) Aleksander Fredro, Zemsta; 7
3) Jan Kochanowski, wybór fraszek, pieśni i trenów, w tym tren I, V, VII i VIII;
4) Aleksander Kamiński, Kamienie na szaniec; 8
5) Ignacy Krasicki, Żona modna;
6) Adam Mickiewicz, Reduta Ordona, Śmierć Pułkownika, Świtezianka, II część Dziadów, 7 wybrany utwór z cyklu Sonety krymskie, Pan Tadeusz (całość); 8
7) Antoine de Saint-Exupéry, Mały Książę; 7
8) Henryk Sienkiewicz, Quo vadis, 8 Latarnik; 7
9) Juliusz Słowacki, Balladyna; 7
10) Stefan Żeromski, Syzyfowe prace; 8
11) Sławomir Mrożek, Artysta; 8
12) Melchior Wańkowicz, Ziele na kraterze (fragmenty), Tędy i owędy (wybrany reportaż).
13) wybrane wiersze poetów wskazanych w klasach IV–VI, a ponadto Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Stanisława Barańczaka, Cypriana Norwida, Bolesława Leśmiana, Mariana Hemara, Jarosława Marka Rymkiewicza, Wisławy Szymborskiej, Kazimierza Wierzyńskiego, Jana Lechonia, Jerzego Lieberta oraz fraszki Jana Sztaudyngera i aforyzmy Stanisława Jerzego Leca.

 

Lektury uzupełniające w klasach VII – VIII
(obowiązkowo dwie w każdym roku szkolnym), na przykład:

1) Miron Białoszewski, Pamiętnik z powstania warszawskiego (fragmenty) ; 8
2) Agatha Christie, wybrana powieść kryminalna;
3) Arkady Fiedler, Dywizjon 303; 8
4) Ernest Hemingway, Stary człowiek i morze; 7
5) Barbara Kosmowska, Pozłacana rybka;
6) Jan Paweł II, Przekroczyć próg nadziei (fragmenty);
7) Nancy H. Kleinbaum, Stowarzyszenie Umarłych Poetów;
8) Henryk Sienkiewicz, Krzyżacy; 7
9) Eric-Emmanuel Schmitt, Oskar i pani Róża; 7
10) Melchior Wańkowicz, Monte Cassino (fragmenty) ;
11) Karolina Lanckorońska, Wspomnienia wojenne 22 IX 1939–5 IV 1945 (fragmenty).
Lub inne utwory literackie i teksty kultury wybrane przez nauczyciela, w tym wiersze poetów współczesnych i reportaże.