Tydzień Kolorów

21.01.2015, 09:54, Dorota Rozbicka, Piotr Kacprzycki

 

zapraszamy do wspólnej zabawy i wzięcia udziału w akcji

ANTYDEPRESYJNA SZKOŁA

TYDZIEŃ KOLORÓW

 


ROK 2015 

        "MĄDROŚĆ NATURY - MĄDROŚĆ KULTURY"

 

Celem akcji ANTYDEPRESYJNA SZKOŁA jest:

1. Złagodzenie skutków działania stresu w szkole.
2. "Nauczanie bezinwazyjne " czyli nauczanie poprzez zabawę i sztukę.
3. Integracja uczniów i nauczycieli.
4. Kształtowanie utylitarnych i oczekiwanych postaw [szlachetnych i skutecznych].
5. Odkrywanie własnej tożsamości osobowościowej, społecznej, kulturowej, ogólnoludzkiej i kosmicznej.
6. Odkrywanie własnej świadomości.
7. Akceptacja innych postaw.
8. Wprowadzenie optymistycznych idei i wizji w nauczanie i wychowanie.
9. Zapobieganie zjawiskom odrzucenia i wykluczenia uczniów.

 

W poniedziałek 19 stycznia 2015 r. w naszej szkole rozpoczął się Tydzień Kolorów. Głównym celem ogólnopolskiej akcji Szkoła Antydepresyjna jest złagodzenie skutków działania stresu oraz kształtowanie pozytywnych i oczekiwanych postaw młodzieży. Codziennie dzieci i dorośli ubierali się na obowiązujący w danym dniu kolor. Barwy wprowadziły do naszej szkoły pozytywną energię i motywację do działania. Pokazały, że na lekcje można iść z uśmiechem i radością, zamieniać pracę na zabawę i niecierpliwie czekać na kolejny dzień. Tegoroczne hasło ,,Mądrość natury - mądrość kultury” postawiło przed nami jeszcze jedno dodatkowe zadanie - musieliśmy dowieść, że istnieje zależność między tym kim jesteśmy i na jakim poziomie żyjemy, a mądrym wykorzystaniem darów natury. Zaangażowanie uczniów w kompletowanie garderoby - stosownej do obowiązującego koloru, miało wpływ na ocenę klasy. Dodatkowe punkty były przyznawane za przebranego wychowawcę. Wszyscy zatem prześcigali się, by pomóc koledze i nauczycielom w zdobyciu stosownych ubrań. Poza tym młodzież musiała sprostać z góry przydzielonym zadaniom, między innymi: napisać w formie rymowanki najważniejsze zasady zdrowego odżywiania, przygotować zdrowy posiłek oraz zadbać o piękne nakrycie stołu, wypisać jak najwięcej rodzajów owoców i warzyw, a także podać kraj ich pochodzenia, stworzyć z worków foliowych kreację balową dla Kopciuszka, napisać wiersz skierowany do młodszych kolegów zachęcający do stosowania zasad zdrowego żywienia. Młodsze dzieci z klas O- III przez cały tydzień przygotowywały album owoców i warzyw. Uczniowie naszej szkoły z dużym zaangażowaniem i odpowiedzialnością podjęli się wypełnienia wszystkich zadań. Rywalizacja między klasami trwała do ostatniego dnia Tygodnia Kolorów. Zwycięzcą w kategorii klas IV-VI została klasa V (wych. pani Elżbieta Pskowska), która w nagrodę pojedzie 6 lutego 2015 r. do kina ,,Gwiazda” na film ,,Pingwiny z Madagaskaru”. Rozstrzygnięcie rywalizacji w klasach O-III nastąpi po feriach zimowych. Tydzień kolorów to przede wszystkim dobra zabawa, cała szkoła promienieje, wszyscy się uśmiechają, a to już wstęp do pozytywnych przemian. Uśmiech to najlepszy, najprostszy, najskuteczniejszy, najzdrowszy i - co nie jest bez znaczenia - najtańszy sposób przeciwdziałania stresom, zmęczeniu, frustracjom i niezadowoleniu. Uśmiech spełnia również ważną rolę w kontaktach między ludźmi. To sygnał dla innych, że jesteśmy nastawieni przyjaźnie i życzliwie.
A zatem… UŚMIECHAJMY SIĘ !

Ksenia Góźdź
Lucyna Gabryszak

 
« Wstecz


Dyskusja: "Tydzień Kolorów"
Data: Nazwa: Komentarz:
- Nie ma żadnych komentarzy -
Dodaj komentarz | Wyświetlić wszystkie komentarze