„...tworzymy kulturę szacunku w sieci”

11.03.2018, 10:07, Dorota Rozbicka, Piotr Kacprzycki

 

 

W lutym w całej Europie obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu zainicjowany przez Komisję Europejską w 2004 roku. Tegoroczne inicjatywy odbywały się pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: tworzymy kulturę szacunku w sieci”.


Szacunek jest pojęciem, które zawiera w sobie bardzo wiele treści. To istotna wartość, bez której nie zbudujemy kultury zrozumienia, zaufania i tolerancji. Brak poszanowania innych osób, ich prywatności
czy odmiennych poglądów skutkuje niepokojącymi zjawiskami, które pojawiają się w internecie
m. in.: cyberprzemocą, hejtem, sekstingiem, ksenofobią.
Szkolne obchody DBI 2018 odbyły się poprzez realizację różnorodnych zadań. W klasach
II – VII i w oddziałach przedszkolnych przeprowadzono pogadanki oraz zajęcia dotyczące bezpieczeństwa w Internecie i cyberprzemocy. Uczniowie dowiedzieli się, z jakimi zagrożeniami mogą spotkać się w sieci. Poznali zasady, którymi należy się kierować podczas surfowania
w internecie, gdzie uzyskać pomoc w razie niebezpieczeństwa oraz zasady kulturalnego zachowania w sieci. Zaznajomili się ze stronami: www.dbi.pl, www.sieciaki.pl, www.necio.pl, www.dzieckowsieci.pl, www.bezpiecznyinternet.pl.
W tym roku szczególny nacisk położyliśmy na zapoznanie dzieci z pojęciem „hejt - mowa nienawiści” oraz z konsekwencjami, jakie przynosi to zjawisko. Uczniowie starszych klas odbyli szkolenie online pt. „Nie dla hejtu”, w którym zaprezentowano m. in. metody radzenia sobie z internetowym hejtem. Obejrzeli także film edukacyjny pt. „Mimi” oraz zapoznali się z badaniami na temat „Nadużywania internetu przez dzieci i młodzież”.
Młodsze dzieci wysłuchały bajki edukacyjnej „Mój przyjaciel Necio”, zapoznały się z zasobami serwisu internetowego, grały w gry edukacyjne online.
Na zajęciach plastycznych uczniowie klas IV – VI wykonali plakaty reklamujące tegoroczne hasło obchodów DBI. Najlepsze prace zostały wyróżnione i nagrodzone.
Podsumowaniem szkolnych działań było spotkanie z funkcjonariuszkami policji asp. szt. Moniką Danielak i mł. asp. Eweliną Piaścik, które w rozmowie z uczniami wyjaśniały, jak uchronić się przed staniem się ofiarą i gdzie szukać pomocy. Nie zabrakło także rad, jak reagować na agresję słowną w sieci oraz jak chronić się przed tego typu zjawiskami. Policjantki apelowały do uczniów, „aby nie nawiązywali podejrzanych znajomości przez sieć oraz nie udzielali zbyt wielu informacji o sobie i swojej rodzinie, gdyż nigdy nie ma pewności co do prawdziwych intencji internetowego rozmówcy”.
Koordynatorem działań w placówce była p. D. Rozbicka, realizatorami zaś: p. P. Kacprzycki, p. B. Szulich, p. K. Góźdź, p. L. Gabryszak oraz zaproszeni goście.

Dorota Rozbicka

 

 
« Wstecz


Dyskusja: " „...tworzymy kulturę szacunku w sieci”"
Data: Nazwa: Komentarz:
- Nie ma żadnych komentarzy -
Dodaj komentarz | Wyświetlić wszystkie komentarze