Spotkanie z włoską muzyką

01.05.2018, 11:02, Dorota Rozbicka, Piotr Kacprzycki

 

Dnia 27 kwietnia odbył się koncert muzyczny na gitarę i altówkę. Tym razem duet muzyków przybliżył naszym uczniom muzykę najwybitniejszych włoskich kompozytorów.


Uczniowie dowiedzieli się, że Włochy uważane są za ojczyznę europejskiej muzyki artystycznej. Tam najefektowniej rozwinęła się muzyka wokalna, powstała opera, a także liczne gatunki muzyki instrumentalnej. Dawniej w Europie śpiewano najczęściej po włosku, a za sprawą wyrazów forte (głośno) i piano (cicho) mamy nazwę fortepianu. Ośrodkami muzyki włoskiej na przestrzeni wieków była Wenecja, Florencja, Rzym, Neapol i Bolonia.
Muzycy zaprezentowali m.in. utwory takich kompozytorów jak Antonio Vivaldi czy Giuseppe Verdi. Usłyszeliśmy też fragmenty neapolitańskiej pieśni "O sole mio" śpiewanej dawniej przez słynnego tenora Luciano Pavarottiego czy pięknej arii "Libiamo" z opery "Traviata" G. Verdiego. Na zakończenie mieliśmy przyjemność wysłuchać utworu współczesnego śpiewaka i kompozytora, niewidomego od urodzenia, Andrea Bocellego pt. "Time to Say Goodbye". Uczniowie każdy utwór nagradzali gromkimi brawami. Czekamy na kolejne spotkania z muzyką klasyczną.

 

 
« Wstecz


Dyskusja: "Spotkanie z włoską muzyką "
Data: Nazwa: Komentarz:
- Nie ma żadnych komentarzy -
Dodaj komentarz | Wyświetlić wszystkie komentarze