II Gminny Festiwal Piosenki Patriotycznej

15.11.2015, 09:10, Dorota Rozbicka, Piotr Kacprzycki

 

13 listopada 2015 r. w Szkole Podstawowej w Biedaszkach odbył się II Gminny Festiwal Pieśni Patriotycznych ,,Tobie, Polsko”.Wszystkich uczestników festiwalu w tym dniu zjednoczyło wspólne przeżywanie 97. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz chęć wspólnego śpiewania polskich pieśni i piosenek patriotycznych.


Mieliśmy okazję czcić Polskę radośnie. Przez to wspólnie śpiewanie pragnęliśmy pokazać, że „Patriotyzm to nie jest starodawne pojęcie, które należy odłożyć do muzealnej gabloty. Patriotyzm to życiodajna siła pulsująca w głębi szlachetnych serc”.Festiwalowe spotkanie rozpoczęło przypomnienie historii powstania „Mazurka Dąbrowskiego” i wspólne odśpiewanie hymnu Polski.
Przed wysłuchaniem konkursowych występów publiczność miała okazję do zapoznania się z krótką historią prezentowanych pieśni.
Tegoroczna edycja festiwali miała rozszerzoną formułę. Wystąpili nie tylko uczniowie gminnych szkół podstawowych, udział wzięli również dorośli uczestnicy. Jury w składzie Inspektor Oświaty w Gminie Kętrzyn pani Anna Abramowicz, nauczycielka muzyki w Specjalnym Ośrodku Wychowawczym w Kętrzynie pani Monika Grudzińska, pracownik Biblioteki Publicznej w Kętrzynie pani Bożena Musielak oraz studentka pedagogiki TWP w Kętrzynie pani Karolina Zajk. W dwóch kategoriach konkursowych – soliści i zespoły – oceniano poziom sztuki wokalnej, interpretację tekstu, ruch sceniczny.
Laureaci festiwalu:
W kategorii solista klasa IV:
I miejsce zajęła Aleksandra Kobylińska SP Kruszewiec
II miejsce zajęła Wioleta Jachimczyk SP Nakomiady
III miejsce zajęła Alicja Kasprzak SP Wikowo
W kategorii solista klasa V:
I miejsce zajęła Daria Jakubowicz SP Biedaszki
II miejsce zajął Jakub Bruś SP Nakomiady
III miejsce zajęła Maja Wiktorek SP Wilkowo
W kategorii solista klasa VI
I miejsce zajął Denis Roszig SP Nakomiady
II miejsce zajęła Wiktoria Bartoszko SP Biedaszki
III miejsce zajęła Roksana Rolka SP Kruszewiec
W kategorii zespół – szkoły podstawowe
I miejsce SP Wilkowo
II miejsce SP Nakomiady
III miejsce SP Biedaszki
W kategorii solista – dorośli:
I miejsce zajęła pani Bożena Ciborska
W kategorii zespół – dorośli:
I miejsce ex aequo zajęły zespoły „Mazurska Kosaczewina” i „Same swoje”.


W czasie obrad jury zebrani mieli okazję do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych i żołnierskich piosenek. Jak mówi poeta: „Gdzie słyszysz śpiew, tam wstąp, tam dobre serca ludzie mają. Źli ludzie – wierzaj mi, Ci nigdy nie śpiewają. Zebrani wysłuchali również Natalii Surowiec – wychowanki Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Św. Jana Pawła II w Kętrzynie, która otrzymała wyróżnienie na tegorocznym Powiatowym Festiwali Pieśni Patriotycznej w Kętrzynie.
II Gminny Festiwal Piosenki Patriotycznej zakończył się wspólnym odśpiewaniem „Roty”.

Serdecznie dziękujemy Wójtowi Gminy Kętrzyn, panu Pawłowi Bobrowskiemu za ufundowanie nagród rzeczowych dla laureatów festiwalu oraz pamiątkowych wazonów z okolicznościowym grawerunkiem.
Dziękujemy również panu Janowi Nowakowi właścicielowi Piekarni Mistrza Jana za słodki poczęstunek.
Dziękujemy nauczycielom, którzy przygotowali uczniów do konkursu –pani Lilli Duczek ze Szkoły Podstawowej w Biedaszkach, pani Dorocie Wiktorek ze Szkoły Podstawowej w Wilkowie, pani Irenie Jarosik ze Szkoły Podstawowej w Kruszewcu i pani Grażynie Łempickiej ze Szkoły Podstawowej w Nakomiadach.
Spotkanie w formie festiwalu rozbudza zainteresowania śpiewem. Sprawia, że młode pokolenie przywołuje historię naszego narodu, uczy się patriotyzmu. Mamy nadzieję, że uczucia patriotyczne zaowocują w ich postawach, w życiu dorosłym. Laureatom serdecznie gratulujemy!
Dziękujemy serdecznie wszystkim obecnym za wspólne śpiewanie. Życzmy też sobie, byśmy mogli znów za rok spotkać się na Gminnym Festiwalu Piosenki Patriotycznej. Już dziś przyjmijcie na nie zaproszenie.

Elżbieta Pskowska
 

 
« Wstecz


Dyskusja: "II Gminny Festiwal Piosenki Patriotycznej"
Data: Nazwa: Komentarz:
- Nie ma żadnych komentarzy -
Dodaj komentarz | Wyświetlić wszystkie komentarze