Dożynki 2014

25.09.2014, 11:01, Dorota Rozbicka, Piotr Kacprzycki

W niedzielę 21 września 2014 roku odbyły się Dożynki Gminne. W tym roku zawitały one do miejscowości Biedaszki. Święto Plonów w jak co roku było nie tylko podziękowaniem za zbiory, ale także okazją do wspaniałej zabawy. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 12:15 Mszą Świętą Dziękczynną w kościele parafialnym pw. św. Jacka w Kętrzynie.

 


Po mszy korowód dożynkowy udał się do Biedaszek, gdzie na boisku szkoły podstawowej odbyły się dalsze uroczystości.
Licznie przybyłych dożynkowych gości, pracowników urzędu i jednostek organizacyjnych gminy, rolników oraz wszystkich mieszkańców przywitał wójt gminy Kętrzyn Sławomir Jarosik, który w wystąpieniu okolicznościowym podziękował m.in. rolnikom za trud i tegoroczne zbiory. Starostami tegorocznych Dożynek byli; pani Bożena Ciborska – sołtys sołectwa Biedaszki i pan Stanisław Krumplewski – rolnik z Biedaszek Małych. W naturalnej scenografii swoje wieńce żniwne zaprezentowało 7 Grup Wieńcowych z terenu gminy Kętrzyn. Pierwsze miejsce w konkursie na najładniejszy wieniec zajął wieniec z miejscowości Nakomiady, drugie miejsce - wieniec zrobiony przez świetlicę wiejską w Mażanach, trzecie miejsce przypadło wieńcowi zrobionemu przez Stowarzyszenie Mazurska Kosaczewina z Koczarek. Pozostałe wieńce otrzymały wyróżnienia. Odbyły się również występy artystyczne. Na scenie wystąpili uczniowie i nauczyciele ze SP w Biedaszkach. Dzieci zaprezentowały taniec ludowy- krakowiak, a nauczyciele zaśpiewali a cappella piosenkę ludową pt. „Hej z góry, z góry…”. Wystąpił również zespół "Mazurska Kosaczewina", który wykonał kilka piosenek ludowych w gwarze mazurskiej.
Podczas dożynek odbyła się premiera przedstawienia pt. „Wieś czy miasto” Przedstawienie powstało w ramach Programu Aktywności Lokalnej realizowanego przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kętrzynie i Klubu integracji Społecznej. W przedstawieniu wystąpili mieszkańcy Kotkowa i pracownicy GOPS w Kętrzynie. Opiekunem teatru integracyjnego jest pani Katarzyna Bronakowska, która przygotowała merytorycznie aktorów do tego występu. Aktorzy amatorzy zaskoczyli widzów swoimi umiejętnościami, którzy nagrodzili aktorów po przedstawieniu gromkimi oklaskami.
W tym dniu można było zadbać o ciało, ducha oraz o poprawienie sprawności fizycznej. Ten ostatni cel osiągnąć mogli ci, którzy zdecydowali się na uczestnictwo w konkursach takich, jak: rzut beretem z antenką, czy też ubierania członka zespołu na czas. Zwycięzcy konkursów otrzymali nagrody. Wszyscy uczestnicy uroczystości mogli skosztować smacznego bigosu przygotowanego przez panie ze SP w Kruszewcu. Plac dożynkowy uatrakcyjniły stoiska. Swoje stoisko przygotowała też nowopowstała Firma AGRIVISION, która zajmuje się usługami dla rolnictwa, leśnictwa, ogrodnictwa, budownictwa, gospodarki komunalnej i przestrzeni turystycznej. Dzieci licznie oblegały wystawione przez firmę ciągniki i maszyny rolnicze. Nagrodą dla licznie zgromadzonej publiczności był energetyczny koncert zespołu REVERS z Kętrzyna.

Wójt Gminy Kętrzyn serdecznie dziękuje Wszystkim, którzy pomogli w organizacji uroczystości dożynkowych:
- Panu Janowi Nowakowi za upieczenie chleba dożynkowego i ufundowanie słodkiego poczęstunku dzieciom występującym w programie artystycznym.
- Dyrektorce SP w Biedaszkach Pani Jolancie Czarneckiej, nauczycielom i pracownikom obsługi szkoły za przygotowanie dekoracji dożynkowej, programu artystycznego, a także dbanie o czystość i porządek w dniu dożynek.
- Dyrektorce SP w Kruszewcu Pani Oldze Wanago i pracownikom obsługi szkoły za ugotowanie bigosu.
- Kierowniczce GOPS w Kętrzynie Pani Jolancie Niedźwiedzkiej – Bień i jej pracownikom za użyczenie samochodu i pomoc w organizacji dożynek.
- pracownikom Urzędu Gminy za pomoc w organizacji dożynek


Dziękujemy Wszystkim za przybycie i miłą wspólną zabawę .

 

www.ketrzyn.wamia.mazury.pl

 
« Wstecz


Dyskusja: "Dożynki 2014"
Data: Nazwa: Komentarz:
- Nie ma żadnych komentarzy -
Dodaj komentarz | Wyświetlić wszystkie komentarze