Bezpieczny Internet

09.03.2015, 12:00, Dorota Rozbicka, Piotr Kacprzycki

OBCHODY DBI W SZKOLE PODSTAWOWEJ W BIEDASZKACH


Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa dzieci w Internecie oraz nagłośnienie tematyki dotyczącej bezpieczeństwa online.
 


Podczas obchodów DBI organizatorzy zachęcają szkoły, organizacje pozarządowe, firmy i osoby prywatne do wspierania tej kampanii przez organizację lokalnych inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów. W roku 2015 DBI obchodzony był 10 lutego. Wszystkie działania realizowane były pod hasłem „Razem tworzymy lepszy Internet”.
Nasza szkoła od wielu lat angażuje się w to przedsięwzięcie. W ramach DBI zaplanowaliśmy i zorganizowaliśmy lokalne inicjatywy, w które włączono całą społeczność szkolną. Pierwszym krokiem było umieszczenie na komputerach szkolnych okolicznościowej tapety, a na stronie internetowej szkoły zamieściliśmy logo DBI oraz zakładki z adresami stron www przydatnych zarówno dzieciom jaki i ich rodzicom. Ponadto uczniowie z Koła Czytelniczego pod kierunkiem pani bibliotekarki wyeksponowali gazetkę tematyczną przy bibliotece szkolnej pt. "Sieciaki - to my".
Podczas realizacji zaplanowanych działań, przeprowadzone zostały tematyczne lekcje z wykorzystaniem materiałów multimedialnych. W pierwszych klasach były to zajęcia pt. „Co to jest cyberprzemoc?”, w klasie drugiej „Owce w sieci”, w trzeciej- „Sieciaki”, w czwartej- „Zuźka i Tunio poznają Internet", a w piatej i szóstej klasie lekcja zatytułowana „Gdzie jest Mimi?”. Zajęcia prowadzili nauczyciele: Dorota Rozbicka, Ksenia Góźdź i Piotr Kacprzycki. Zdobytą wiedzę dzieci prezentowały podczas prowadzonych na lekcjach quizach i konkursach. Następnie został ogłoszony szkolny konkurs plastyczny dla wszystkich zainteresowanych uczniów. Dla klas IV-VI pod hasłem „Nie bądź hejterem, bądź bohaterem”. Konkurs wiązał się z wykonaniem plakatu na temat posługiwania się poprawną polszczyzną w Sieci i miał na celu zwrócić uwagę na kulturę słowa w Internecie. Konkurs plastyczny dla klas I-III odbył się pod hasłem „WF zamiast WiFi”. Plakat miał zachęcać do podejmowania aktywności fizycznej oraz wskazywać na to, jak zasoby Internetu mogą pomóc nam w propagowaniu sportu wśród młodzieży. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 25 marca 2015 r.
Dnia 26 lutego 2015 r. uczniowie klas IV-VI pod kierunkiem pana Piotra Kacprzyckiego zaprezentowali społeczności szkolnej przedstawienie pt. „Bezpiecznie w Sieci”. Na apelu została przeprowadzona również edukacja uczniów z zakresu bezpiecznego poruszania się w sieci. Wykład poprowadzili zaproszeni funkcjonariusze z Komendy Policji w Kętrzynie. Podane zostały również telefony instytucji niosących pomoc i wsparcie osobom doświadczającym zagrożeń online.
Ostatnim krokiem jest napisanie i przesłanie do końca marca sprawozdania z przeprowadzonych działań, dzięki czemu można wziąć udział w konkursie zaproponowanym przez organizatorów kampanii DBI.
Lecz nie wygrana jest najważniejsza! Liczy się to, że dzięki edukacji, uczniowie maja większą świadomość zagrożeń wynikających z korzystania z zasobów Internetu.
 

Ksenia Góźdź

 
« Wstecz


Dyskusja: "Bezpieczny Internet"
Data: Nazwa: Komentarz:
- Nie ma żadnych komentarzy -
Dodaj komentarz | Wyświetlić wszystkie komentarze