Śniadanie daje moc

20.11.2017, 10:44, Dorota Rozbicka, Piotr Kacprzycki

W dniu 8 listopada 2017 r. uczniowie klas II-III i dzieci z oddziałów przedszkolnych włączyli się do ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Śniadanie daje moc” organizowanej w ramach Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Akcja miała na celu zwiększanie świadomości nt. zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka, a także przyczynianie się do obniżania poziomu niedożywienia dzieci w Polsce – poprzez edukację oraz promocję prawidłowego żywienia.

 


W tym roku, ze względów organizacyjnych przeprowadziliśmy tę akcję w dwóch grupach. Pierwsze śniadanko przygotowały grupy przedszkolne, a drugie starsi uczniowie. Zależało nam, aby wspólnie przygotowany i spożyty posiłek połączyć z przypomnieniem ważnej roli śniadania, zwłaszcza dla młodych, rozwijających się organizmów. Na szkolnych stolikach śniadaniowych znalazły się warzywa, wędliny, nabiał, z których powstały wielokolorowe kanapki.

W dniach poprzedzających śniadanie przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego pod kierunkiem pani Barbary Szulich przeprowadziły pogadanki na temat roli śniadania, jako najważniejszego posiłku w ciągu dnia. Dzieci dowiedziały się, że zdrowe odżywianie to nie tylko zdrowa żywność. Ważne jest też, by jeść pięć posiłków w ciągu dnia o stałych porach i bez pośpiechu. Systematycznie sięgać po nabiał, ryby, mięsa i ciemny chleb zamiast bułek, a także pić wodę czy soki, zamiast szkodliwych napojów gazowanych. Mowa była też o niezbędnym ruchu oraz o unikaniu słodyczy i chipsów, które nie są zbyt zdrowe. Na koniec zajęć dzieci pomalowały kolorowanki, które zostały naklejone na „ śniadaniowy” plakat.
Wszystkie te działania z pewnością przyczyniły się do utrwalenia zdrowych nawyków żywieniowych naszych uczniów, ale również wzmocniły integrację społeczności szkolnej.


Barbara Szulich

 


 

 
« Wstecz


Dyskusja: "Śniadanie daje moc"
Data: Nazwa: Komentarz:
- Nie ma żadnych komentarzy -
Dodaj komentarz | Wyświetlić wszystkie komentarze